Оцінка рівня комунікабельності педагога з батьками

Мета:
-         діагностика  рівня комунікабельності педагога з батьками;
-         розвиток безоціночною сприйняття партнера по спілкуванню.
Методика проведення :  до уваги педагогів пропонуються кілька простих запитань. Відповідати потрібно швидко, однозначно "так", "ні", "іноді".
1. Вис чекає бесіди з одним із  батьків. Вибиває  із  колії  Вас  її  чекання?
2. Чи викликає у Вас смуток, незадоволення доручення виступити з доповіддю, інформацією перед батьками?
3. Відкладаєте  неприємну розмову про дитину  з  її батьками до  останнього  моменту?
4. Чи вважаєте Ви, що не слід особисто розмовляти з батьками про особливості виховання в сім'ї, а краще провести анкетування, письмове опитування?
5. Вам пропонують підготувати спільні батьківські збори  дошкільної установи. Прикладете  максимум зусиль, щоб уникнути  цього  доручення?
6. Ділитися своїми переживаннями від спілкування з батьками із колегами, керівництвом ДНЗ?
7. Переконані,  що спілкуватися  з батьками набагато складніше, ніж з дітьми?
8. Роздратовані, якщо один з батьків  вихованців постійно задає Вам питання?
9. Чи вірите Ви, що існує проблема "вихователів  і  батьків" і що вони розмовляють на "різних мовах"?
10. Вам соромно  нагадати батькам про обіцянку, яку вони забули її виконати?
11. Чи засмутить Вас прохання будь-кого з батьків допомогти розібратися в тому чи іншому складному виховному питанні?
12. Почувши висловлювання явно помилкової точки зору з питання виховання, віддасте перевагу обговоренню чи промовчити, не вступите  в суперечку?
13. Чи боїтеся брати участь у вирішенні  конфліктних ситуацій між педагогами та батьками?
14. У Вас є власні, індивідуальні критерії оцінки сімейного виховання, а інші думки на цей рахунок Ви не приймаєте?
15. Чи вважаєте Ви, що виховувати необхідно і батьків, а не тільки дітей?
16. Простіше  підготувати інформацію для батьків у письмовому вигляді, ніж провести усну консультацію?

Аналіз  відповідей: "так" - 2 бали, "іноді" - 1 бал, "ні" – «0» балів.   Отримані бали  сумуються  і визначається,  до якої категорії відноситься  педагог.
30-32 бали. Вам явно складно вступати в спілкування з батьками. Швидше за все, Ви  мало  комунікабельні. Страждаєте від цього більше Ви самі. Але й оточуючим Вас людям нелегко. На Вас важко покластися в справі, яку вимагає колективних зусиль. Контакти з батьками Ви намагаєтеся звести до мінімуму. В основному вони формальні. Причини труднощів у спілкуванні Ви прагнете перекласти на батьків. Ви переконані, що більшість батьків - це завжди незадоволені, прискіпливі люди, що шукають у Вашій роботі лише недоліки, які не бажають прислухатися до Вашої думки. Ваше невміння побудувати спілкування з батьками призводить до того, що і вони прагнуть уникати спілкування з Вами.  Спробуйте стати  більш товариською людиною, контролюйте себе.
25-29 бали. Ви замкнуті, неговіркий. Нова робота і необхідність нових контактів надовго виводять Вас з рівноваги. Спілкування з батьками вихованців  для Вас складна і не дуже приємна справа. Ви знаєте цю особливість свого характеру і буваєте незадоволені собою. Проте у невдалих контактах з батьками прагнете більшою мірою звинуватити їх, а не власну комунікабельність. У Ваших силах змінити особливості свого характеру. Участь у загальній  цікавій справі дозволить Вам  знайти спільну мову з батьками!
19-24 бали. Ви до певної міри товариська, в незнайомій ситуації  відчуваєте себе цілком упевнено. Вам вдається  легко налагодити контакти з більшістю батьків групи, але з "важкими" батьками  Ви не прагнете активно спілкуватися. У складній ситуації Ви обираєте тактику "споглядання". Складності спілкування з батьками не лякають Вас, однак деколи Ви буваєте надмірно критичні по відношенню до них. Ці недоліки нескладно виправити.
14-18 бали. У Вас нормальна комунікабельність. Ви переконані, що з будь-якими батьками   можна знайти "спільну мову". Ви охоче вислухаєте батьків,  терплячі в спілкуванні, вмієте відстояти свою точку зору, не нав'язуючи її при цьому іншому. Індивідуальне та колективне спілкування з батьками не викликає у Вас неприємних переживань. Батьки так само прагнуть підтримувати контакти з Вами, шукають Вашої поради, підтримки. У той же час Ви не любите багатослів'я, зайвої емоційності, прагнете уникати непотрібних конфліктів.
9-13 балів. Ви буваєте вельми товариські. Постійно прагнете вступити в бесіду з батьками, але часто ці бесіди носять  незмістовний характер. Ви любите бувати в центрі уваги, нікому не відмовляєте в проханнях,  хоча не завжди можете їх виконати. Прагнете висловити батькам власну думку про те, як вони виховують дітей, в будь-якій ситуації дати пораду, що здатне викликати у них роздратування. Ви запальні, але «швидко відходите». Вам бракує терпіння при зіткненні з серйозними проблемами. При бажанні, однак, Ви вмієте вибудовувати змістовне спілкування.
8 і менше балів. Ви надмірно товариські. Прагнете стати "другом" кожному з батьків, бути в курсі всіх їхніх проблем. Любіть брати участь у всіх суперечках і дискусіях. Завжди охоче беретеся за будь-яку справу,  хоча не завжди можете успішно довести її до кінця. Маєте власну думку з будь-якого питання і завжди прагнете її  висловити. Можливо, з цієї причини батьки і колеги ставляться до Вас  із сумнівами. Вам слід задуматися над цими фактами